Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Tuczno

Zachodniopomorskie

Płaskostopie liczy na wszystkim obniżeniu sklepienia stopy czy tylko jej obniżeniu. Stopa która nie ma płaskostopia nie dotyka wszą swoją powierzchnią podłoża. Kości tej stopy tworzą łuk. U stopy która korzysta płaskostopie niestety tak się nie dzieję.

Promocja Deichmann Świnoujście

U tej osoby przylega do zaniku łuków stopy, wtedy stopa zatrzymuje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie cierpi do 40% ludzi. By uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom proponującym swoje ważne kroki, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest przyczyną płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy. Polecane są dwa sposoby płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

promocja Deichmann
promocja Deichmann

Płaskostopie podłużne, będące skutkiem zmniejszenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w jakim stopa składa się ciężka i traci swoją elastyczność. Płaskostopie leży w jakimkolwiek wieku.

zobacz również Karta podarunkowa Deichmann

U maluchów do jakiś 3-4. roku życia płaskostopie jest niemal fizjologiczne, i uzależniony jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i słabych mięśni. Tym gatunkiem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z rozwojem dziecka. Deformacja stopy w istocie płaskostopia zmienia ważne punkty jej podparcia. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp i dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale same łydek oraz kręgosłupa. Poza tym wpływ na założenie w polu stopy do ostatniego nieprzystosowanym skutkuje rodzeniem się na podeszwie stopy bolesnych i trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może te doprowadzić do wzroście wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego albo w ekstremalnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i mienie obuwia i chodzenie. Stanowi to znacznie dokuczliwe i pożądane będą buty ortopedyczne dla niemowląt. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone także długo będące, prowadzić że do wzroście stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie właśnie na ćwiczeniu mięśni stóp ale także przechowywaniu odpowiednio dobranych, szerokich i odpowiednich butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (jednak dopiero po konsultacji z specjalistą – nie na inną rękę!) i troszczeniu o utrzymywanie prawidłowej pozycje ciała.

Promocja Deichmann Świnoujście

Do ćwiczeń korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: działanie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki stojącej na podłodze lub chwytanie i zaczynanie palcami stóp drobnych przedmiotów z ziemie. Czasem choć w wypadku mocnych i dodających wielkie dolegliwości deformacji stóp, ćwiczenia i robienie zachowawcze mogą ujawnić się nieskuteczne. Konieczny pewno się okazać to zabieg operacyjny. Chociaż więc jest wartościowe jedynie w ostateczności.

Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Świnoujście

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments